Jak si začít vést osobní finance?

Ve vedení osobních financí je důležitá pravidelnost a trochu té disciplíny v zapisování všech výdajů. Když máme totiž taková data, můžeme s nimi pracovat a lépe si plánovat výdaje či celý rodinný rozpočet.

Je třeba si, nejlépe hned, zapsat částku, kterou jsme utratili. Pomůže nám v tom buď obyčejný notes/diář či aplikace v chytrém mobilním telefonu, který jistě má již většina z nás. Stačí na to myslet, několik  dní pravidelně zapisovat, až se z toho stane zvyk. Můžeme si nastavit i upozornění v mobilu na každý den večer, kdy si k tomu v klidu sedneme a zavzpomínáme, za co jsme daný den utráceli. Samozřejmě je lepší to udělat, když to máme čerstvě v paměti, hned po zaplacení. Užitečné je také si nechávat všechny doklady o zaplacení, takže si to nebudeme muset všechno pamatovat. Důležitá je částka a typ výdaje. Pokud si chceme vést své osobní finance opravdu důkladně, což doporučuji, zaznamenáme si i typ platby (hotově, kartou, převodem z účtu..).

V nejbližších dnech proto myslete na to, abyste si hned po výdaji zaznamenali informace k platbě. Pokud se vám to bude dařit, nezapomeňte se něčím odměnit;) (a pokud je to za peníze, útratu si hned zapište;)).