Máte už poctivě zapisovaná data za pár měsíců? 7 kroků co s nimi.

Gratuluji! Pokud čtete tento článek, učinili jste již první a velmi důležitý krok k rovnováze osobních financí a to, že jste si poctivě zapisovali své výdaje, resp. příjmy.

Pochopili jste totiž, že jedině tehdy, pokud budete vědět, za co utrácíte, budete moci změnit své spotřebitelské chování a vyjít tak s penězi, které vyděláte.

Nejspíš si říkáte, co nyní se seznamem výdajů, resp. příjmů máte dělat. Tato data jsou základem pro analýzu a rozhodování o tom, zda případně změnit způsob, jak s penězi nakládáte. 

V tomto článku tedy uvedu několik kroků, jak se sesbíranými údaji naložit.

 

1/ Zkontrolujte, zda jste zadali veškeré výdaje a příjmy.

Podívejte se na stav svého bankovního účtu ze dne, kdy jste si začali evidovat výdaje, a pak také z konce období. Když odečtete částky na vašem seznamu utrácení a přidáte příjmy, sedí vám to přibližně? Nezapomněli jste na nějaký významný odliv peněz?

Samozřejmě vemte v úvahu, že také platíte hotově. V tomto případě se podívejte na to, kolik jste toho z účtu vybírali.

 

2/ Projděte si výdaje a určete kategorie.

Nejspíš je máte ve formě nějakého seznamu v excelu nebo na papíře či v mobilní aplikaci.

Projděte si tento přehled a pokud jste tak ještě neučinili, přiřaďte každou spotřebu určité kategorii (bydlení, jídlo, oblečení, drogerie, energie a služby spojené s bydlením, telefon, internet, sport, benzín, knihy, zábava..). Členění je na vás. Čím podrobnější, tím lepší.

V excelu pak ze seznamu můžete udělat koláčový graf, ze kterého jednoduše zjistíte, za co nejvíce utrácíte. Také vám pomůže kontingenční tabulka.

Pokud si evidujete výdaje na papíře, musíte vzít do ruky kalkulačku a podle kategorií sečíst. Mobilní aplikace většinou nabízejí předpřipravené reporty a analýzy.

Za co nejvíce utrácíte? Je to bydlení, protože platíte hypotéku? Nebo je to jídlo v restauracích? Pokud druhé, omezte tyto výdaje. Vařte více doma a do restaurace choďte jen jednou za čas. Více si to i užijete.

 

3/ Projděte si příjmy.

Podívejte se, zda jste náhodou nezapomněli na nějaký příjem (stravenky, alimenty, dárky…).

Můžete se rozhodnout, že nebudete osekávat výdaje, ale najdete si jiné zdroje příjmů. To je také řešení.

 

4/ Učiňte rozhodnutí o změně.

Zjistěte, za co nejvíce utrácíte, kam vám peníze odcházejí. Podívejte se, co jste koupili a zda jste to opravdu potřebovali. Určité výdaje vyplývají ze smluv a ty se musí platit. Můžete zkusit vyjednat u poskytovatele těchto služeb snížení ceny nebo zkusit oslovit konkurenci, zda to nenabízí levněji (internet, telefon, banka..).

Co můžete eliminovat? Co skutečně potřebujete? Zkuste najít i možnosti spoření a investování. Pokud si odepřete několik návštěv restaurací za rok, peníze pak můžete využít efektivněji, například si je můžete uspořit na nějaký nečekaný vysoký výdaj nebo pěknou dovolenou. 

 

5/ Na základě těchto dat si stanovte měsíční rozpočet.

Nastavte si jej tak, aby byly výdaje byly nižší nebo alespoň rovny příjmům. Více detailů k tomu, jak rozpočet vytvořit najdete v mém předchozím článku.

image

 

6/ Zapisujte si opět výdaje a příjmy a hlídejte si přitom čerpání rozpočtu. 

V průběhu dalšího měsíce si stále evidujte peníze, které přicházejí a odcházejí. Zároveň se přitom koukejte, jak vám to ukrajuje z rozpočtu a zbývá stále méně a méně peněz k dispozici do konce měsíce.

Takový přehled můžete vytvořit v excelu nebo využijte mobilní aplikace, které tuto funkci nabízejí. Jejich recenzi najdete v jiném mém předchozím článku.

 

7/ Pokud rozpočet dodržíte, odměňte se.

Gratuluji! Učinili jste další významný krok k rovnováze vašich osobních financí. Vaše peníze máte pod kontrolou. Neutrácíte více, než vyděláte. Vydržte i nadále.

Dopřejte si odměnu, pokud rozpočet dodržujete. Kupte si něco, co vám udělá radost. Budete motivovaní i nadále sledovat stav svých financí a průběžně upravovat své spotřebitelské chování, pokud to bude potřeba.