6 důvodů, proč si vedu rozpočet a vycházím tak s penězi každý měsíc..

Jak jsem psala v předchozím článku, pracuji na poloviční úvazek, protože si v současnosti více cením času než peněz. Samozřejmě z toho ale plyne, že mám nižší příjem..Jak s ním tedy vyjdu? Hlídám si své výdaje a k tomu mi slouží rozpočet.

Můžete na to použít různé aplikace v mobilu (já používám HomeBudget). Telefon je vždy po ruce a nemusí si člověk večer vzpomínat, za co ten den utrácel, aby to mohl zapsat třeba do excelu…Data z aplikace můžete i exportovat a dál s nimi pracovat.

Proč si vytvořit rozpočet?

1/ Když chcete každý měsíc vyjít s penězi nebo dokonce ušetřit, musíte vědět, za co utrácíte. Rovnice je jasná, musím mít větší příjmy než výdaje (případně rovno). Nastavila jsem tedy měsíční rozpočet tak, aby mi rovnice vyšla, a aplikace v mobilu mi hlídá čerpání.

2/ Každý výdaj si nejdříve hodně promyslím, když jej pak vidím na displeji. Funguje to. Ještě než nákup zaplatím, uvědomím si, že mi hned čerpání rozpočtu naroste a zbyde mi méně do zbytku měsíce…

3/ Mám přehled kdekoli, kolik jsem již v dané kategorii utratila a budu vědět, zda si ještě můžu danou věc koupit či nikoli. To je velká výhoda aplikace v mobilu.

4/ Na druhou stranu nemám pocit, že jsem svázána a že si nemůžu nic dopřát. Určila jsem si totiž částku, kterou můžu utratit za cokoli, co mi udělá radost. Já mám na každý měsíc 1000 Kč na relaxaci masáží nebo u dobré kávy v kavárně…

Pokud nevyčerpám, převedu si částku do dalších měsíců.

5/ Zjistím, kolik toho vlastně nepotřebuji. Zjišťuji, že to oblečení, kterého jsem si tolik nakoupila, nosím stejně pořád to samé dokola a přitom se ve skříni hromadí to nenošené..

6/ Víc si užívám toho, co mám. Řekla jsem si, že budu nové věci kupovat jen tehdy, pokud je budu opravdu potřebovat, to znamená jen, když se rozbijí nebo zničí. Užívám si i víc věcí, co jsou zdarma, třeba běh;)

image