Jak si vytvořit osobní či rodinný rozpočet?

V minulém článku jsem popsala důvody, proč mi sledování rozpočtu pomáhá při kontrole výdajů. Nyní uvedu kroky k jeho vytvoření.

1/ Sepište si všechny pravidelné výdaje (např. nájemné/hypotéka; služby spojené s bydlením- elektřina, plyn, voda; hovorné; internet; školka/jesle; životní, penzijní či úrazové pojištění..), co platíte každý měsíc. U nich znáte přesnou částku a tu si zapište.

2/ Pravidelné platby, co posíláte jednou nebo dvakrát ročně, si rozdělte na měsíce. Jedná se například o pojištění auta nebo bytu/domu nebo kupóny na MHD. Tímto si budete na tuto jednorázovou a vždy poměrně vysokou částku spořit.

Například pojištění bytu za 3600 Kč na rok- zapíšete si 3600/12 do měsíčního rozpočtu.

3/ Přidejte další výdaje– jídlo, oblečení, doprava, drogerie, sport, zábava, děti…a napište, kolik v dané kategorii utrácíte.

4/ Nezapomeňte doplnit částku na věci, co Vám udělají radost. Může to být třeba masáž nebo nové tričko. Takto se Vám nebude zdát, že jste rozpočtem nějak omezováni.

image

5/

Pokud je to možné, je dobré dát aspoň nějakou část příjmů na investice, spoření (třeba i pár stovek měsíčně). Nebo tím budete šetřit na nečekané platby.

6/

Sepište si všechny příjmy– mzda, podnikání…, který dostáváte každý měsíc nebo jeho co nejpřesnější odhad. Pokud dostáváte stravenky nebo jiné poukázky, zapište si jejich celkovou hodnotu.

7/

Srovnejte výdaje proti příjmům, aby vyšla rovnice P>=V. Pokud tomu tak není, upravte výdaje. Řiďte se pravidlem, že na to, na co nemám, si nebudu půjčovat. Jediný dluh, který má smysl, je půjčka na bydlení.

8/ Hlavní je pak výdaje pravidelně zapisovat. Doporučuji si vybrat aplikaci na mobilním telefonu. Tipy jak se přinutit si útratu evidovat najdete v tomto mém článku.

Pravidelně jednou týdně se podívejte na stav rozpočtu. Uvidíte, zda máte někde v utrácení ubrat. Možná v některé kategorii utratíte víc, na druhou stranu v jiné ušetříte, což nevadí. Hlavní je celková částka výdajů. Pokud by to byl dlouhodobý trend, je třeba upravit rozpočet.

image