Šest tipů, jak se přinutit zapisovat své výdaje.

  1. Mějte motivaci/cíl. Například že si uspoříte na dovolenou. U mne je to vyjít s nižším příjmem díky práci na poloviční úvazek a mít tak více času na jiné, pro mne důležité, věci.
  2. Najděte si nástroj, který vás bude bavit. Já používám aplikaci v mobilu. Data si pak stahuji do excelu, kde je dále analyzuji. Nejdříve jsem si to zapisovala
    do papírového diáře, ale bylo to nepřehledné a ne vždy jsem si na to vzpomněla. Nyní mám přehled, kdykoli to potřebuji.
  3. Dejte si upomínku v telefonu nebo v počítači na každý den večer. Upozorní vás, že se máte aspoň chvíli věnovat svým osobním financím a zapsat si všechny výdaje uplynulého dne. Já sice používám upomínky, ale ne pro tuto činnost, protože jsem si na to zvykla a je to pro mne běžné;)
  4. Nechávejte si doklady o zaplacení, účtenky faktury… To vám pomůže pokrýt většinu, zejména větších, výdajů. Doporučuji to, nemusím si tak všechnu denní útratu pamatovat.
  5. Zvykněte si. Aspoň třicet dní si výdaje zapisujte, tato činnost se pak stane pro vás automatickou. Je to ale skvělý návyk. Chce to nicméně čas. I mne to nejdříve trvalo. Nyní se to ale stalo mou pravidelnou denní činností. Podaří se to jistě i vám;)
  6. Odměňte se. Pokud se vám bude dařit věnovat se svým financím a budete si poctivě zapisovat, dopřejte si něco, po čem toužíte. Já si třeba občas dopřeji pořádnou snídani v kavárně;) Je to pro mne takový relax..
image