Co bude posílení kurzu koruny vůči EUR znamenat pro Vaši firmu?

Asi už jste slyšeli informaci o tom, že brzy dojde ke zrušení intervencí ČNB na kurz koruny k EUR. Vypadá to dokonce již na konec prvního čtvrtletí tohoto roku. Určitě půjde kurz dolů, jde o to, jak rychle.

Za 1 EUR dostanete méně korun, nikoli cca 27 Kč jako dosud. Ještě se přesně neví, jak naše měna posílí, ale je třeba se na tuto situaci připravit už nyní.

Co to bude například znamenat pro vaši firmu?

  1. Nákupy ze zahraničí se zlevní. Je dobré tedy s velkými investicemi počkat.
  2. Pokud držíte větší hotovost v EUR v bance, je vhodné je předem směnit za koruny a na účtu nechat jen nutné minimum na provoz firmy.
  3. Vaše exporty do zahraničí se zdraží. Pokud prodáváte stroj za 1 mil. Kč, v EUR to bude 41 667 (předpoklad kurzu: 24 CZK/EUR) místo 37 037 dle předchozího kurzu (cca 27 CZK/EUR). Proto pokud to jde, sjednejte prodejní cenu už nyní.
  4. Jestli fakturujete v EUR, dostanete méně peněz, když klient zaplatí až po změně kurzu. Budete mít kurzové ztráty, které zhorší finanční výsledek vaší firmy. Své pohledávky tedy zurgujte, abyste dostali zaplaceno ještě v současném kurzu. Také se můžete od nynějška s klienty domluvit na fakturaci v korunách.
  5. Naopak, když máte fakturu od dodavatele v EUR, zaplatíte méně. Budete mít v účetnictví výnosy z rozdílu kurzů a finanční výsledek vaší společnosti se zlepší. Odložte platbu takové faktury až po změně kurzu, budete to mít levnější (samozřejmě pokud je to ještě v rámci splatnosti, aby to nenarušilo vaše vztahy s dodavatelem).