5 zásad ve vedení osobních financí

V tomto článku bych chtěla shrnout to nejdůležitější ve vedení osobních financí. Neměli byste zapomenout na těchto 5 věcí:

  1. Základem je si své výdaje zapisovat pravidelně a poctivě. Snažte se na žádnou útratu nezapomenout. Pomůže vám v tom i EET (nejsem příznivcem tohoto zákona, ale když budete dostávat účtenku za každý nákup, na nic pak nezapomenete;). Stále totiž platíme hodně i v hotovosti a od 1.3. bychom měli dostat doklad u většiny obchodníků. Více tipů, jak se přinutit své výdaje evidovat najdete zde.
  2. Najděte si nástroj, který budete ve vedení osobních financí, využívat. Nejvhodnější je mobilní aplikace, protože telefon máte vždy u sebe. Recenze těchto aplikací najdete v jednom z mých předchozích článků. 
  3. Vytvořte si rozpočet. Když už víte, za co utrácíte, sepište si rozpočet. Díky němu vyjdete s penězi každý měsíc. V každé kategorii (bydlení, jídlo, služby, auto…) si určete, kolik můžete maximálně utratit vzhledem ke svému příjmu. Poté si hlídejte čerpání a během měsíce svoje utrácení dle toho upravte. Přesný návod, jak si osobní či rodinný rozpočet sestavit, najdete zde.
  4. Tvořte si finanční rezervu.V rámci svého rozpočtu si ukládejte alespoň nějakou částku na horší časy. Pokud budete mít neplánovaný větší výdaj, bude se vám velmi hodit. Je třeba na to myslet a takové prostředky si ukládat na speciální účet. Rezerva pak pokryje výpadek příjmu nebo nečekaný nezbytný velký nákup do domácnosti.
  5. Půjčujte si jen na bydlení.Na dovolenou, dárky či svatbu si určitě našetřete nebo výdaje omezte. Rozhodně si nepůjčujte. Taková půjčka vám v budoucnu nic nepřinese (kdežto dům či byt můžete později prodat či pronajímat). Já sama jsem důkazem, že i pěkná svatba se dá uspořádat za zlomek běžného rozpočtu a přitom si ji mohou všichni také užít;)

 

Řiďte se těmito zásadami a budete mít své finance plně pod kontrolou!