Kterou mobilní aplikaci zvolit pro vedení osobních financí? Otestovala jsem pro vás 4 z nich.

V několika předešlých článcích jsem mluvila o nutnosti vedení osobních financí a doporučovala jsem k tomuto účelu aplikaci v mobilním telefonu.

Existují i ty spojené s internetovým bankovnictvím. S těmi zkušenosti nemám. Nicméně za nákupy platíte stále hodně v hotovosti a to tyto systémy nemoniturují. Chytré mobilní telefony má už většina z nás a jsou vždy po ruce. Z těchto důvodů tedy doporučuji aplikaci v nich.

Na trhu jich je velká řada. Jak jsem již dříve uvedla, já používám aplikaci HomeBudget. Jsem s ní moc spokojená. Používám ji již více jak 2 roky.

Nedávno mne napadlo, že si vyzkouším i jiné a napíši k nim recenzi. V tomto článku tedy také zhodnotím HomeBudget, Spendee a Spending. Všechny aplikace jsem vyzkoušela jen na iOS.

HomeBudget (v App store zdarma jen limitovaná verze podle počtu transakcí, placená verze za  4,99 EUR)

image

Tuto aplikaci používám každý den. Je to komplexnější aplikace pro náročnější uživatele jako jsem já;)

Na nástěnce mám hned přehled o celkových výdajích a příjmech v daném měsíci. Dále hned vidím, kolik ještě budu muset zaplatit podle zadaných faktur. Také je zde uvedena celková částka rozpočtu, takže rychle zjistím, zda jsem již ve výdajích přesáhla nebo ještě ne. Na grafice dole vidím, kolik mi ještě zbývá v rozpočtu k dispozici peněz.

Když kliknu na výdaje, mám možnost je seřadit podle data nebo podle kategorií a i se mohu podívat na graf, kde vidím, za co nejvíce utrácím. To samé platí i pro příjmy.

Stavy účtů si pravidelně kontroluji na skutečnost (ano, to je trochu profesionální deformace;)). Pokud něco nesedí, snažím se vzpomenout, jaký nákup jsem zapomněla zadat.

Také si mi líbí funkce Forecastu, což je rychlý výhled poměru výdajů a příjmů do budoucna. Hned vidím, v jakém měsíci musím víc šetřit. Aplikace to počítá podle zadaných opakovaných plateb.

Při zadávání transakce volíte, zda se jedná o příjem nebo výdaj. Podle toho zvolíte z nástěnky, pak kliknete na +. Zde vyberete kategorii, napíšete částku, zvolíte, ze kterého účtu se to platilo (u výdajů). Můžete přidat fotku a také informaci, komu se platilo. Líbí se mi možnost navíc rozdělit platbu na několik měsíců až do jednoho roku. Je to hlavně pro účely rozpočtu, kdy se vám vysoké jednorázové platby rozdělí do několik měsíců. Kdyby zůstala celá částka, v prvním měsíci byste hned rozpočet přečerpali. Taky je fajn mít možnost jednu částku rozdělit do více kategorií. To se stává celkem často, když nakupuji v obchodě potraviny, ale i třeba drogerii. Abych to správně evidovala a dobře se mi to počítalo do rozpočtu, je třeba to rozdělit. Pokud si ovšem hlídate jen celkovou částku, není to potřeba.

Data si můžete exportovat do formátu pdf nebo csv. Já používám csv, potom to převedu do excelu a data mohu dále zpracovávat a analyzovat přes kontingenční tabulky. Tímto to mám i zálohované.

výhody:

 • přehled a zůstatky účtů (hotovost, bankovní účty..)
 • rozpočet
 • forecast

nevýhody:

 • delší zadávání výdajů
 • nejde export přímo do excelu
 • nejsou filtry ve vyhledávání mezi příjmy a výdaji

 

Spendee (v App store zdarma, pokročilejší verze s rozpočtem a možností sdílení za 1,99 EUR měsíčně)

image

Pěkná aplikace na zadávání výdajů a příjmů.  Na hlavní stránce máte přehled svých účtů (v aplikaci je nazývají peněženka (wallet)), tedy například hotovost a bankovní účet. Zvolte tedy jednu z nich a do něj zadejte platbu. Chybí mi ovšem převody z účtu na účet.

Líbí se mi v overview filtr, který je i v přehledu na hlavní stránce s výdaji a příjmy. Je zde možné filtrovat podle různých kritérií- datum, kategorie, místo plaby, osoby. Šikovný je i celkový rychlý přehled.

Kategorie jsou zde přehlednější než v HomeBudget. V HomeBudget je nutnost vybrat kategorii, ale i subkategorii, takže celý proces zadávání transakce je trochu delší. Také se vybírá účet, ze kterého platíte. Ve Spendee nejdříve vybíráte wallet, pak už stačí zvolit, zda se jedná o výdaj nebo příjem a přidat částku a kategorii, což jsou ty nedůležitější informace. Datum je automaticky u obou aplikací defaultně dnešní. Pokud vám nezáleží na tom si vést výdaje přesně na dny, tuto informaci ani nemusíte měnit. Ve Spendee dále můžete přidat místo, přidat fotku a zvolit, zda se má transakce opakovat. Můžete si taky přidat upozornění.

Nad každou peněženkou (wallet) lze vytvořit rozpočet. Stanovíte si částku, období (to bude většinou měsíc). Přehledně pak vidíte, jak na tom jste v čerpání rozpočtu. Zjistíte i, kolik ještě zbývá peněz do konce období a rovněž graf s procentuálním zastoupením jednotlivých kategorií výdajů.

Export dat je možný do formátu csv, excel. Oceňuji tedy, že je možný rovnou excel.

výhody:

 • hezké zadávání transakcí
 • filtry
 • export do excelu
 • rozpočet

nevýhody:

 • převody mezi účty chybí (například výběr hotovosti z bankomatu)
 • reminder nefunguje (dotaz na support vznesen)

 

BudgetBakers (v App store zdarma limitovaná verze, neomezená verze pro jednotlivce za 1,99 EUR měsíčně)

image

I když název napovídá, že lze v této aplikaci tvořit a hlídat rozpočet, bohužel tomu momentálně pro iOS tak není (jen v Android), takže bude sloužit hlavně pro zadávání výdajů a příjmů. V aplikaci mi chybí převody z účtu na účet a taky stavy na nich. Líbí se mi filtry, které se dají upravovat nad přehledem transakcí i nad grafy. Lze také volit mezi různými grafy.

výhody:

 • dá se vytvořit více účtů a sdílet je (u verze zdarma 3 účty a jeden sdílet)
 • propracované reporty a grafy
 • detailní filtry

nevýhody:

 • chybí evidence zůstatků na účtech (hotovost, bankovní účty..)
 • chybí export (jen u placené verze)

 

Spending (v App store limitovaná verze zdarma, upgrade za 2,99 EUR)

Líbí se mi, že hned na první stránce vidíte barevně, zda máte více příjmů než výdajů nebo naopak podle toho, zda je lišta více zelená nebo červená. Otočením telefonu hned vidíte grafy. Na stránce Transactions máte možnost filtrovat. Můžete si nastavit celkový rozpočet na měsíc. Ovšem nevidím, jak si na to stojím. Je to jediná aplikace z těchto čtyř, která má možnost ukládat do dropboxu a neřeší, jak daný výdaj platíte, zda hotově, kartou či z účtu.

Zdarma verze je nicméně celkem hodně limitovaná. Například nejde opakování pravidelných plateb. Zálohování a export do pdf nebo csv lze taky jen v placené verzi.

výhody:

 • hezká nástěnka (dashboard)
 • dá se vytvořit více účtů
 • filtry
 • možnost rozpočtu, i když omezeného

nevýhody:

 • chybí evidence možností placení (zda hotově či přes účet)
 • verze zdarma je dost omezená

Abych to shrnula, všechny aplikace vám pomohou v evidenci vašich výdajů, potažmo příjmů. Ve všech je to hlavní pro jejich kontrolu. Je důležité, aby celý proces zadávání byl co nejjednodušší a nejrychlejší. V tom mi přijde nejlepší aplikace Spendee. U Spending mi chybí způsob platby. Záleží na tom, jaká se vám líbí i vizuálně. Je důležité, aby vás to bavilo a motivovalo si evidovat svou útratu. Těm, co jsou náročnější na správu svých financí, doporučuji aplikaci HomeBudget. Je sice placená, ale jednorázově zaplatit 4,99 EUR se určitě vyplatí. Evidence je detailnější a skvělá je funkce rozpočtu a forecastu. O tom, jak si osobní či rodinný rozpočet vytvořit, píši v jednom ze svých předchozích článků.