3 tipy, jak dostat své finance zpět do kondice

image
  1. Vytvořte si rodinný či osobní rozpočet. Určete si, kolik můžete v měsíci maximálně utratit vzhledem k očekáváným pravidelným příjmům, abyste své peněžence po vánocích ulevili. Zkuste myslet i na stanovení částky, kterou byste mohli ušetřit. Více o tom, jak si takový rozpočet připravit, najdete zde.
  2. Zapisujte si své současné výdaje, například do mobilní aplikace. Budete mít přehled o tom, jak utrácíte, a díky tomu si i každé vydaní pořádně promyslíte. Uvidíte, jak moc čerpáte svůj rozpočet, který jste si stanovili dříve. Recenzi mobilních aplikací pro správu osobních financí najdete v mém předchozím článku.
  3. Odolejte slevovým a jiným akcím. Já vím, je to těžké, nicméně pro dosažení lepší kondice pro vaše finance po svátcích nezbytné. Ve slevě nakupte jen to, co opravdu potřebujete a čekali jste na výhodnější cenu. Pak se to vyplatí. V případě, že se jdete jen na slevy kouknout, je často těžké odolat. Určitě víte, že mnozí obchodníci cenu před akcí zvednou a pak sníží, aby nalákali zákazníky. Nenechte se! Jak?
  • Vyhněte se obchodním centrům či těm místům, kde obvykle nakupujete.
  • Do obchodu si vezměte seznam a nakupte jen to, co tam máte uvedené, že potřebujete. Nic navíc!
  • Odhlašte se z newsletterů, které vás lákají utrácet.

Naučte se žít z toho, co máte. Určitě zjistíte, že toho není málo. A nezapomeňte se nakonec odměnit, že se vám podařilo stav svých osobních či rodinných financí vylepšit.