Jak na přiznání k dani z příjmů fyzických osob za 2017?

Máte zaměstnání a začali jste k němu v roce 2017 ještě podnikat? Pak musíte do konce března podat daňové přiznání. Jak na to?

1/ Nejdříve si shromážděte všechny potřebné doklady– potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele, přehled o tom, kolik vám vaši zákazníci v minulém roce zaplatili, a další případné doklady jako potvrzení o darech, o zaplacených úrocích z úvěru či hypotéky, životním či penzijním připojištěním, školkovném..

2/ Přiznání nejlépe sestavíte na stránkách daňové správy. V záhlaví vyberte místně příslušný finanční úřad a vyplňte své rodné číslo a DIČ (CZ plus vaše rodné číslo). V I. oddíle pak vaše kontaktní údaje. Nejčastěji stačí části: Identifikace daňového subjektu, Adresa místa pobytu v den podání DAP a Kontaktní informace.

3/ Ve II. oddíle vyplníte řádek 31 dle potvrzení od svého zaměstnavatele. Položka na dokumentu se jmenuje úplně stejně. To samé řádek 32.

4/ Jelikož jste podnikali, týká se vás řádek 37, resp. příloha č. 1. Klikněte na tlačítko Příloha 1. Nejprve musíte zaškrtnout políčko, které se vás týká- zda si vedete daňovou evidenci, účetnictví nebo zda uplatňujete výdaje procentem z příjmu, což bude asi nejčastější případ.

Nejdříve zde tedy vyplníte celkovou částku vašeho příjmu z podnikání (to, co vám vaši klienti opravdu zaplatili) do řádku 101. Do dalšího pak vaše výdaje, nejčastěji tedy stanovené procentem. Níže v části 2- Doplňující údaje a B- druh činnosti vyplníte název činnosti, ve které podnikáte, a vyberete procento paušálu. Poté opět příjmy a výdaje. V části C uvedete, kdy jste zahájili podnikání a počet měsíců podnikání.

5/ Pak se vrátíte zpět do hlavního formuláře. V III. oddíle vyplníte odčitatelné položky– mohou to být dary- např. darování krve, úroky, penzijní či životní pojištění (jsou zde určité podmínky pro uplatnění).

6/ V oddíle V. se vám předvyplní sleva na poplatníka. Je možné ještě přidat třeba slevu na školkovné.

7/ VI. oddíl se týká jen dodatečného přiznání. V VII. oddíle vyplníte řádek 84 opět dle potvrzení od zaměstnavatele (řádek 12 záloha na daň z příjmů celkem). Na řádku 91 pak uvidíte, zda budete platit daň (plusová částka) nebo máte přeplatek daně (mínusová částka). Pokud máte přeplatek musíte vyplnit vaše bankovní údaje v části Vrácení přeplatku.

8/ Je třeba ještě přidat přílohy– potvrzení k odčitatelným položkám, ke slevám, potvrzení od zaměstnavatele.

9/ Přiznání si můžete nechat zkontrolovat tím, že dáte protokol chyb v pravé části. Zobrazí se vám případný seznam chyb a můžete se na ně přímo prokliknout.

10/ Pokud máte finanční úřad blízko, nejlepší je formulář vytisknout a donést podepsaný spolu s přílohami přímo tam. Udělejte si kopii přiznání i všech příloh, které si necháte v podatelně odatovat jako doklad o podání. Je možné přiznání i přímo odeslat elektronicky, ale pokud nemáte elektronický podpis či datovou schránku, což většina fyzických osob nejspíš nemá, podepsané přiznání musíte stejně nějakým způsobem na úřad doručit.

Přiznání k dani z příjmu je jen jeden ze tří vašich úkolů, které musíte vůči úřadům splnit. Ještě je třeba podat přehledy na vaši zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení. Dobrá zpráva je, že na to máte ještě jeden měsíc čas a to nejpozději do 2.5.2018.

A pak už je to vše a máte zase na rok klid;)